Jak zorganizować Webinar?! [Część 1]
- Agnieszka Strugińska
- 30 wrz 2016
- 6 minut(y) czytania
Kiedy widzę na Facebooku ogłoszenia zapraszające na webinar, najczęściej pojawia się zwrot typu: "Zapraszam na szkolenie lub warsztat online".
Rzeczywiście webinar ma przypominać tradycyjne szkolenie i umożliwić kontakt prezentera z uczestnikami mimo dużej odległości.
Ale czy jest to szkolenie albo warsztat?
Tutaj bym dyskutowała.
Webinarium to z angielskiego połączenie dwóch określeń "web" (sieć) + seminar (seminarium). Webinar to skrócona nazwa.
Czas spotkania wyznacza prezenter (organizator), a spotkanie odbywa się o określonej porze co do dnia i godziny. Z reguły emitowane jest na żywo.
Z reguły. Bo nie zawsze się tak jest :-).
Uczestnicy łączą się z prezenterem za pośrednictwem linku do pokoju webinarowego.
Założeniem webinaru jest przekazanie odbiorcy (odpłatnie lub bezpłatnie) wartości, najczęściej podzielenie się wiedzą. Ze względu na ograniczenia techniczne i organizacyjne - według mnie - jest to bardziej wykład, prelekcja niż szkolenie.
Często pytacie mnie: Jak zorganizować webinar? Jak "ugryźć ten temat"?
Zapraszam zatem to lektury pierwszej części poświęconej tematowi webinariów.

* Kliknij TUTAJ <<< Aby otrzymać dostęp do moich 3ch nagrań webinarów z Serii Zielonej:"Pierwsze Kroki Coacha"
Czym się różni Webinar od spotkania na Skype?
Jeśli chodzi o przekaz z poziomu odbiorcy - to różnica nie jest duża, niemal niezauważalna.
Dotyczy to sytuacji, kiedy po drugiej stronie ekranu prezenter ma niewielu uczestników.
Jest kamera, głos, jest czat, jest możliwość udostępniania ekranu (Skype). Uczestnik jest zidentyfikowany jeżeli jego profil na Skype jest prawdziwy.
Wszystko się zmienia, kiedy grupa uczestników przekracza 10 osób. Łącze Skype'a wówczas zawodzi i trudno panować nad dyscypliną wśród uczestników.
Samo połączenie przez Skype'a wymaga akceptacji, połączenia się z odbiorcą grupowym. To niekiedy sprowadza się do "wydzwaniania" do każdego z osobna i poświęcenia uwagi na przyłączenie do grupy kiedy się spóźnia lub ma problemy techniczne.
Skype sprawdza się przy małych spotkaniach mających charakter niemal bezpośredniego kontaktu z uczestnikiem, który jest aktywny: zabiera głos, pokazuje się w kamerze.
Korzystanie z pokoju webinarowego ma sens, kiedy liczba uczestników jest większa, a my jako prezenterzy zakładamy, że nasza relacja z odbiorcą nie będzie tak bliska i ograniczamy się tylko do kontaktu za pośrednictwem czatu.
To nie oznacza, że pokój webinarowy nie daje nam możliwości budowania relacji tak jak Skype. Są opcje, które nam to umożliwiają.
Dostawca pokoju webinarowego da Ci możliwość nagrania spotkania, jeśli zakładasz, że nagranie Twojej prezentacji wykorzystasz potem jako produkt do promocji, czy sprzedaży. W przypadku Skype'a musisz skorzystać z dodatkowego programu zewnętrznego np. audacity.pl
Gdzie zorganizować Webinar?
Do niedawna dużą popularnością cieszył się bezpłatny Google Hangout's. Nie wiem na ile dostępność tego programu (dostawcą jest YouTube), czy innego oferowanego za darmo, zmieniła się na moment kiedy czytasz ten artykuł, ale sama nigdy nie zdecydowałam się na taką ofertę.
Powody:
Zawodność i jakość. Poświęcając swój czas i szanując czas ludzi, którzy zechcieli się ze mną spotkać w takiej formie - nie chciałam ryzykować problemów technicznych i niskiej jakości nagrania;
Wykorzystanie jako Produkt. Wszystkie moje webinary przygotowywałam tak, aby nagranie posłużyło mi jako produkt do promocji lub sprzedaży. Dziś dysponuję kilkoma nagraniami i ich posiadanie bardzo mi się przydaje;
Wizerunek. Czasami można nabyć bardzo wartościowy produktu za niską cenę. Czasami warto korzystać z darmowych programów, oszczędzać tym samym na kosztach - bo nie ma potrzeby aby inwestować w pełną wersję. Nie mniej jeśli za darmową ofertą stoi niska jakość - nie ryzykowałbym własnym wizerunkiem.
Dostawcy pokoi webinarowych?
Należy śledzić rynek aktualnych propozycji, ponieważ wynajem pokoju webinarowego nie jest tani.
Szczególnie jest to bolesne dla startującego w biznesie online przedsiębiorcy, kiedy to potrzebuje środków na kampanie, które mają na celu pozyskanie uczestników na webinar.
Wynajęcie pokoju webinarowego, koszty utrzymania bazy e-mailingowej (autorespondera), koszty nagrywania materiałów promocyjnych, programów itd - może to być znacząca kwota.
Co najważniejsze:
Przyjęło się, że udział w webinarze dla uczestnika jest bezpłatny, a wszelkie działania sprzedażowe podczas samej prezentacji niemile widziane.
Cóż...
Nie o tym dzisiaj :-)
Korzystam z clickmeeting.com
To polska firma, która ma też swój program (autoresponder) do wysyłki e-maili: getresponse.com
Korzystam zarówno z ich oferty webinarowej jak i autorespondera. Doceniam polski support i dostępność przez czat.
Co może zaskoczyć - getresponse.com też ma swoją opcję pokoi webinarowych. Tańszą - jeśli korzystasz już z autoresponedera tego dostawcy - ale uczestnicy spotkania online nie mogą dołączyć do spotkania za pośrednictwem smartfona.
Dużą popularnością cieszy się też webinarjam.com
Ma bardzo ciekawy layout, kilka dodatkowych opcji - np. prowadzania sprzedaży produktu z licznikiem. Ma też wady, które w mojej ocenie go dyskwalifikują na ten moment.
Jak korzystać z pokoju webinarowego?
W niniejszym opisie skupię się na możliwościach dostarczanych przez clickmeeting, ponieważ jako aktywny użytkownik je znam.
Jakie możliwości daje clickmeeting.com?
Wgranie prezentacji zrobionej w programie Power Point (nieaktywna animacja);
Udostępnianie filmów z YouTube;
Udostępnianie własnego ekranu (potrzebna wtyczka);
Przeprowadzenie ankiety wśród uczestników spotkania;
Zaproszenie innych prezenterów - w zależności od wybranej opcji;
Moderowanie czatu (włączanie go i wyłączanie oraz blokowanie niesfornych uczestników);
Wybór ilości miejsc w pokoju (ograniczona liczna uczestników). Jeśli okaże się, że na spotkanie loguje się więcej chętnych (wyskoczy okienko z informacją) - zawsze można skorzystać z szybkiej opcji powiększenia pokoju (środki zostaną automatycznie ściągnięte z karty)
Bardzo przydatna możliwość nagrywania spotkania bez konieczności uruchamiania programów zewnętrznych;
Wystąpienie prezentera z wizją (włączona kamera) lub bez. Można w to miejsce wrzucić zdjęcie lub awatara;
"Obsługa" uczestnika przed spotkaniem: własna strona powitalna, podziękowanie po spotkaniu, możliwość przekierowania uczestnika po spotkaniu na wybraną stronę internetową;
Opcji jest bardzo wiele - nie sposób wymienić wszystkie.
Ale...
Co najbardziej doceniam w clickmeeting?
Możliwość nagrywania - ustawienie automatyczne, na wypadek gdym zapomniała :)
Niewidoczna na ekranie liczba uczestników spotkania;
Możliwość moderowania czatu.
To niezauważalne zalety dla osoby zaczynającej swoją przygodę z prowadzeniem webinarów.
Informacja ilu masz uczestników spotkania jest potrzebna Tobie jako organizatorowi, ale nie Twojemu uczestnikowi!
Taka forma prowadzenia szkolenia bardzo różni się od stacjonarnej. Nie widzisz osób, które masz pod drugiej stronie jako organizator. Nie masz z nimi tak bliskiej relacji jak możesz mieć podczas spotkania na żywo.
Jeśli chcesz uniknąć przykrych komentarzy kiedy nagle z pokoju wyloguje Ci się kilkadziesiąt osób - nie ryzykuj!
(webinarjam podaje liczbę aktualnych uczestników w pokoju).
Nie wiesz, czego te osoby oczekiwały łącząc się z Tobą!
Nie wiesz czy przyczyną są problemy techniczne na ich łączach, czy przypadkiem akurat mają niezapowiedzianą wizytę lub trzeba położyć dziecko spać.
Na takim spotkaniu jest też Twoja konkurencja, która przyszła podejrzeć Twoje działania.
Są osoby dla których wartość którą dajesz nie ma znaczenia - zwracają uwagę "jak pracujesz", jak wyglądają Twoje materiały itd...
Masz na spotkaniach "gapiów" :-)
Masz też trudnych uczestników :-).
Wówczas opcja wyłączenia czatu będzie bardzo przydatna! :-)
Na co uważać wynajmując pokój w clickmeeting.com?
Masz możliwość wynajęcia pokoju na okres testowy. W tym czasie możesz prowadzić spotkań tyle ile chcesz! Jest jednak ale... Masz ograniczoną liczbę uczestników i ograniczony czas nagrywania spotkania. Sprawdź ofertę ile to jest. Kiedy korzystałam z tej opcji (bezpłatnej) - mogłam zaprosić maksymalnie 25 osób, a nagranie miało tylko pół godziny.
Zwróć uwagę, że wykupując dostęp do pokoju webinarowego według wybranej przez Ciebie opcji tylko na miesięc - clickmeeting będzie co miesiąc ściągał z Twojej karty kredytowej co miesięczną opłatę. To jest formuła abonamentowa. Nie ma okazjonalnej możliwości korzystania z usług tego dostawcy.
Jeśli potrzebujesz dostępu do pokoju tylko jeden raz i tak płacisz abonament przynajmniej za 2 miesiące. Dlaczego? Następnego dnia możesz usunąć konto lub je zawiesić, ale ono wyłączy się dopiero po 30 dniach od tego faktu. Podczas zawieszenia możesz z niego korzystać do daty dezaktywacji;
Konto możesz zawieszać wielokrotnie. Zachęcam, abyś swoje kampanie webinarowe prowadził(a) w sposób przemyślany, w cyklach. Dużo tańsze będzie zrobienie 3 webinarów w ciągu jednego miesiąca, niż jednego co miesiąc.
Jeśli masz kogoś zaprzyjaźnionego, z kim współpracujesz na co dzień i masz do niego zaufanie - rozważ opcję współpracy w ramach wynajmu pokoju, aby optymalizować koszty.
Podsumowując.
Zorganizowanie webinaru nie jest trudne od strony technicznej. Dostawcy troszczą się o to, aby to narzędzie było intuicyjne.
Dużo większym wyzwaniem jest zaproszenie uczestników - najlepiej osób z naszej Grupy Docelowej. Tutaj potrzebne są skuteczne działania marketingowe.
Jeśli nie udało Ci się pozyskać uczestników w liczbie przekraczającej 10 osób - nie zapomnij o bezpłatnym Skype!
Pamiętaj też, że zapisanie się na szkolenie przez uczestnika, a faktyczny w nim udział - to dwie różne sprawy.
Wkrótce napiszę o tym jak przygotować webinar, aby był wartościowy dla odbiorcy oraz jak pozyskać uczestników i jak wyglądają statystyki.
Jeśli interesuje Cię ten temat, oraz wiele innych, które pokażą Ci biznes od strony technicznej - zapraszam do subskrybowania mojego Bloga!
Każde udostępnienie wraz z komentarzem nagrodzę nagraniem webinaru: "Jak zarabiać na coachingu 180 tys rocznie?" (Napisz do mnie - jeśli to zrobiłeś(aś))
Commentaires